Mystiq.org - forum: Linux - Mystiq.org - forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Linux aneb najde se nějaký odborník, co by poradil?

#1 User is offline   Daft 

  • Group: VIP
  • Posts: 989
  • Joined: 02-July 08

Posted 22 April 2009 - 04:50 PM

Zdravím,
potřeboval bych píchnout s jednou záležitostí k bakalářce, s kterou jaksi nemůžu hnout. Linuxáků v téhle komunitě určitě pár bude a třeba se najde i nějaký, který rozumí iptables a záležitostem kolem sítí. A o co jde? Situace je taková:

Jeden virtuální stroj s OS Debian, mi tvoří hranici mezi vnitřní sítí LAN a Internetem. V síti LAN mám druhý virtuální stroj s Windows XP, na kterém v budoucnu poběží služby typu FTP atd. Zatím mě jde jen o to, abych se mohl z těch Win XP pingnout někam ven do internetu. V Debian jsem zakázal veškerý síťový provoz, kromě směru z LAN ven do internetu. Vše co jde z LAN ven, je maskováno přes maškarádu na veřejnou IP 10.0.2.15. IP forwarding je v Debian povolený.
Síťovku v těch virtuálních XP mám napevno nastavenou na IP adresu 192.168.1.2, maska 255.255.255.0 a výchozí brána 192.168.1.1. Problém je, že se z XP pingem nedostanu ani na výchozí bránu 192.168.1.1, natož aby šlo pingnout rozhraní 10.0.2.15 či něco v internetu.

Snad jsem to popsal trochu srozumitelně. Nějaké nápady co s tím?

hlavně pls no spam, pište jen k věci
0

#2 User is offline   Rengen 

  • Group: VIP
  • Posts: 196
  • Joined: 02-July 08

Posted 22 April 2009 - 05:20 PM

Asi hloupá otázka, ale co je za zařízení na té 192.168.1.1 ?
Nějaký router nebo wall či co ?
0

#3 User is offline   Daft 

  • Group: VIP
  • Posts: 989
  • Joined: 02-July 08

Posted 22 April 2009 - 05:34 PM

to je jedno ze síťových rozhraní toho Debian - eth1, přes který je připojená LANka. druhý rozhraní je eth0, který je zas připojený k venku (internetu). ten linux vlastně tvoří router/paketový filtr, takže máš pravdu :D
0

#4 User is offline   Rengen 

  • Group: VIP
  • Posts: 196
  • Joined: 02-July 08

Posted 22 April 2009 - 05:41 PM

Jo takhle...takže je to opravdu otázka pro Linuxáky :D
Tak to se omlouvám...o sítích něco vím, ale jen v prostředí windows a hw hračiček :)
0

#5 User is offline   Daft 

  • Group: VIP
  • Posts: 989
  • Joined: 02-July 08

Posted 22 April 2009 - 05:55 PM

ale díky za snahu :D

už jsem na to teď přišel, byla to blbost v nastavení toho eth1...a já se s tím dělal celý odpoledne a zlostně zatínal pěstičky :)

no ale stejně by nebylo na škodu, kdyby se nějakej odborník na linux ozval, kontakt na lidi co mají know-how se mě určo ještě bude hodit :)
0

#6 User is offline   Rengen 

  • Group: VIP
  • Posts: 196
  • Joined: 02-July 08

Posted 22 April 2009 - 06:21 PM

No vidíš...šikulka :D
0

#7 User is offline   rewew 

  • Group: VIP
  • Posts: 3,570
  • Joined: 03-November 08

Posted 22 April 2009 - 06:56 PM

Zkoušel jsi Ubuntu?
0

#8 User is offline   Daft 

  • Group: VIP
  • Posts: 989
  • Joined: 02-July 08

Posted 22 April 2009 - 07:03 PM

a v čem by byl rozdíl? :) pokud se nepletu, tak Ubuntu vychází z Debianu...a navíc bych se musel učit nový věci, jak v Ubuntu dělat, nepředpokládám že by to bylo všechno stejný. jedu bez desktopovýho prostředí, jen konzole a popř. midnight commander
0

#9 User is offline   rewew 

  • Group: VIP
  • Posts: 3,570
  • Joined: 03-November 08

Posted 22 April 2009 - 07:29 PM

View PostDaft, on Apr 22 2009, 07:03 PM, said:

a v čem by byl rozdíl? :) pokud se nepletu, tak Ubuntu vychází z Debianu...a navíc bych se musel učit nový věci, jak v Ubuntu dělat, nepředpokládám že by to bylo všechno stejný. jedu bez desktopovýho prostředí, jen konzole a popř. midnight commander


Ubuntu sice vychází z Debianu, ale to máš jako Windows Vista a Windows professional nebo já nevím, ve winech se nevyznám
0

#10 User is offline   Daft 

  • Group: VIP
  • Posts: 989
  • Joined: 02-July 08

Posted 22 April 2009 - 07:58 PM

jasný oki, ale tak nevím v čem by mě pomohla změna distribuce, když byl problém v nastavení síťovky :)
0

#11 User is offline   Prasopes 

  • Group: Registrovaný člen
  • Posts: 1,733
  • Joined: 04-August 08

Posted 22 April 2009 - 08:49 PM

prace s virtualnima strojema je dost svinska :) zkousel jsem to propojit, ale ve chvili kdy mi visty uz asi po 10. hlasili, ze to nemuzou "pingnout" protoze nemuzou najit danou sitovku nebo ze je momentalne dana sitova karta jiz pouzivana a nebo vsechno mozny :o a XPcka normalne sli (XP>VIsta slo, Vista>XP neslo :)) jsem to vzdal a veskere sitove pokusy pomoci virtualnich stanic jsem vzdal :)

This post has been edited by Prasopes: 22 April 2009 - 08:50 PM

0

#12 User is offline   Daft 

  • Group: VIP
  • Posts: 989
  • Joined: 02-July 08

Posted 22 April 2009 - 09:02 PM

hehe, však toho si na TLI ještě užiješ, s virtuálama se dělá celkem často...třeba v BSOS se v některých úlohách spouští pod virtuálním strojem další virtuální stroj a to už pak místy začíná být celkem nepřehledný :o
0

#13 User is offline   rewew 

  • Group: VIP
  • Posts: 3,570
  • Joined: 03-November 08

Posted 23 April 2009 - 12:16 PM

View PostDaft, on Apr 22 2009, 07:58 PM, said:

jasný oki, ale tak nevím v čem by mě pomohla změna distribuce, když byl problém v nastavení síťovky :)


Já když něčemu s kompem nerozumím, postupuju následovně (pokud se jedná o nějakou aplikaci a pokud to nejede).

1) Restart, klidně několikrát, mezitím dostanu nápad udělat bod 2
2) Re-install, popřípadně rada od kamaráda
3) amok
4) bušení do stolu
5) bušení do klávesnice
6) bušení do monitoru
7) sem jsem se zatím nikdy nedostal xD
0

#14 User is offline   Goneril 

  • Group: VIP
  • Posts: 355
  • Joined: 25-July 08

Posted 23 April 2009 - 12:46 PM

Hele promiň za drobný OT, ale chtěl jsem se zeptat na čem jedeš ten virtual? Potřeboval bych trochu poradit s Virtualboxem... (Kámoš má problém s konektivitou imagů pod VB 2.2 - občas se pingne ven třeba na jednom, občas vůbec a nevím jestli to je switchem nebo SW.)
0

#15 User is offline   Daft 

  • Group: VIP
  • Posts: 989
  • Joined: 02-July 08

Posted 23 April 2009 - 01:31 PM

používám VirtualBox 2.1.4...a s virtuálním linuxem ani windows nebyl problém se dostat na internet. klasicky u síťovky nastavíš přesměrování na NAT a jede to bez problémů.

i když ten virtualbox je trochu začarovanej, co se týče toho síťovýho nastavení. mě se třeba děje, že když u virtuálních windows nastavím síťovku na hostitelský rozhraní, hodí to modrou smrt. bohužel ne virtuálně, ale velmi reálně :) -> restart pc a nasranost. ale to se zas děje třeba jenom mě a nezjistil jsem kde může být příčina.
taky se občas stává, že když virtuálně startuju linux a mám puštěných víc aplikací atd, tak to začne házet nějaký fatal errory, kernel panic atd...spraví se to, když virtualboxu nastavím vyšší prioritu a povypínám ostatní aplikace...no ale je to prostě klasická haluz, u které nezjistíš jen tak příčinu, protože to nikomu jiným nedělá :)

to že kámošovi nefunguje občas to pingování by mohlo být třeba něco podobnýho
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

13 User(s) are reading this topic
0 members, 13 guests, 0 anonymous users


TOPlist